A gyermekkori elhanyagoltság éppoly ártalmas, mint más bántalmazási formák – sőt, súlyosabb következményekkel is járhat! A kora gyermekkor a legmeghatározóbb időszak: a fiatalon átélt elhanyagolás eredményezi a legsúlyosabb hosszú távú problémákat. De mik ezek a negatív hatások? Milyen különbségek fedezhetők fel az elhanyagolás és a fizikai bántalmazás következményei közt? Kathryn L. Hildyard és David A. Wolfe áttekintő tanulmánya ezekre a kérdésekre adja meg a választ.
A gyermekek elhanyagolása sokáig mellőzött téma volt a pszichológiakutatásban, holott a megfelelő szülői gondoskodás és nevelés hiánya az egyik legsúlyosabb fenyegetést jelenti a gyermekek egészséges fejlődésére és jóllétére. Ma már egyre több tanulmány foglalkozik a rossz bánásmódnak e válfajával, elsősorban a következményekre fókuszálva. Kathryn L. Hildyard és David A. Wolfe kanadai kutatók összegezték a gyermekkori elhanyagolás kimeneteleivel kapcsolatos publikációkat – ezekből gyűjtöttük össze a legfontosabb tanulságokat.
A leggyakoribb és legtartósabb bántalmazási forma
A rossz bánásmód igen változatos formákat ölthet, de mindegyik komoly problémákat eredményez. Még a gyermekekkel, családokkal foglalkozó szakemberek egy része is meglepődik azon, hogy az elhanyagolás ugyanolyan vagy még súlyosabb következményekkel járhat, mint a fizikai bántalmazás, a szexuális abúzus vagy a családon belüli erőszaknak való kitettség.
Az elhanyagolás különböző típusai:
- gyermek felügyeletének elmulasztása oly módon, hogy az fizikai sérüléshez vezet,
- fizikai elhanyagolás: a gyermek fizikai szükségletei nincsenek kielégítve (pl. ruházat, eszközök, étkezés, higiénia terén),
- érzelmi elhanyagolás,
- gyermek felügyeletének elmulasztása oly módon, hogy az bűncselekmények elkövetéséhez vezet,
- gyermek magára hagyása,
- oktatási elhanyagolás,
- orvosi elhanyagolás,
- a felügyelet elmulasztása oly módon, hogy az szexuális abúzushoz vezet.
A cikk folytatása itt olvasható: mindsetpszichologia.hu
Utolsó kommentek