Anyukák számtalanszor számolnak be arról, hogy a kicsi lebetegszik, amikor megkezdődik a bölcsőde/óvoda, vagy reggel induláskor hasfájásról panaszkodik, esetleg sírva ébred éjjel és azt mondja, fáj a füle, vagy az allergiás tünetei mindig óvodaidőben erősödnek – az orvos persze nem talál semmit a tünetek hátterében. De akkor vajon mi áll a háttérben?

Ezeknek a tüneteknek a hátterében többféle jelenség állhat:

1. Gyakori, hogy a gyermeknek valójában semmi baja, de tudja, hogy a fájdalommal felhívja magára a figyelmet. Ezt nem úgy kell kezelni a szülőknek, mint manipulációt, hanem el kell gondolkodniuk rajta, vajon miért van szüksége a gyereknek arra, hogy ilyen módon kérjen segítséget a szüleitől. Talán túl kevés figyelmet kap a családban? Talán szorong a közösségben, nem érzi jól magát? Ilyenkor végig kell gondolni, mi miatt folyamodik a gyermeked ehhez az eszközhöz, ahelyett, hogy elmondaná, mi az, ami bántja.

2. Nem az fáj, amit mond a gyermek, hanem valami más. Például gyakori, hogy a kicsi a torkát fájlalja, pedig a füle fáj, vagy fordítva, és a fejfájást is okozhatja fülprobléma, szemprobléma vagy fogzás is. A hasfájás hátterében gyakran áll hasmenés vagy székrekedés, amit pedig éppen a szorongás okozhat.

3. Pszichoszomatikus betegségek: elfogadott nézet, hogy a betegségeknek nem csak testi eredete lehet, hiszen a szervezetünk a test, lélek és szellem egysége, amelynek ha az egyensúlya felborul, betegség következik be. Ijesztőnek tűnhet, hogy ilyesmi már kisgyermekkorban előfordulhat, mégis így van: a mai világban sok mindent várunk el magunktól és a gyermekeinktől is, akkor is, ha a legjobbat akarjuk nekik. Sok családban a szülők dolgoznak, a gyerekeket pedig egyik helyről a másikra viszik, a gyerekeknek kevés idejük jut a spontán játékra, a közös pihenésre, vagy akár a semmittevésre. Az állandó változást gyermekfejjel feldolgozni csak biztos érzelmi háttérrel lehet, ám ezt nehéz biztosítani, ha a szülők maguk sincsenek egyensúlyban.
Az asztma, az ekcéma, a vérszegénység, az állandóan újra jelentkező “gyermekbetegségek” egyaránt lehetnek pszichoszomatikus eredetűek.

A cikk folytatása itt olvasható: kismamablog.hu

Vida Ágnes

babapszichológua