A kamaszkor intenzív fizikai, szellemi és érzelmi változásokkal jár. Ez elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez, mely összetűzéseket okoz a családon belől. A tinik kirobbanó energiával rendelkeznek, sok dolog foglalkoztatja őket és keresik a jó és rossz összefüggéseket. A szülő felelősége, hogy egészséges felnőtté váljon gyermeke.
Vannak korábban és későbben érő típusok, így behatárolni tudjuk a kezdetét és végét. A pubertás kor 8-14 éves kor közé tehető külső (intenzív növekedés, testszőrzet és mellek növekedése, menstruáció) és belső (változik értelmük, érzelmük, kialakul jellemük és gondolkodásmódjuk) változások összessége, mely drámai fordulatot vesznek. A kamasz igyekszik függetlenné válni a szülőktől. Fontosabbá válik, hogy társaik hogyan vélekednek róluk, mely a döntéshozatalukat is nagyban befolyásolja. Mindent megtesznek, hogy „tartozzanak” valahova. Ilyenkor gyakran változtatnak öltözködésükön, frizurájukon. Keresik önmagukat. Jellemző napjaikra az érzelmi hullámvasút. A tinik elsődleges célja a függetlenség kivívása. Ehhez kell, hogy folyton ellenkezen. Ez a szülők szemszögéből úgy néz ki, hogy az addig aranyos és engedelmes gyermek hirtelen elkezd lázadozni és ellenkezni. Ilyenkor szülőként el kell gondolkodni, mennyi szabadságot engedjen tini gyermekének és hol húzza meg a határokat. Gondoljon vissza saját kamasz korára. Olvasson tiniknek szóló könyveket, cikkeket. Számoljon a nehézségekkel és a kihívásokkal. Minél jobban megismeri gyermekét, érzéseit annál többet tud segíteni a folyamatban és könnyíteni a saját dolgát. Gyermekével beszélgetni kell a testét, lelkét érintő változásokról kezdettől fogva és válaszolni kell a kérdésekre az értelmi szintjének megfelelően. Előkészítve így a kamaszkor beköszöntét és a felvilágosítást. Minél később beszél gyermekével a kamaszkori változásokról, annál rosszabb lesz mindkettőjüknek. Minél hamarabb kialakul a bizalmi viszony annál erősebb lesz. Gyakoroljon együttérzést és tudassa gyermekével, hogy teljesen normális folyamaton megy keresztül és előbb-utóbb vége lesz és mindig itt lesz mellette, ha kell. Engedni kell, hogy kevésbé ártalmas dolgokat művelhessenek (hajfestés, körömfestés). A kockázatos és maradandó változásokat határozottan, de megértéssel utasítson el (alkohol, dohányzás, drog, tetoválás) Próbálja megértetni vele ezek hosszútávú következményeit. Bizonyos fokú változások normálisak, de ha ezek hosszú távon fennmaradnak,( 6 hétnél tovább tart) arra utalnak, hogy probléma van és beavatkozás szükséges:
- extrém súlynövekedés, vagy csökkenés
- gyors, drasztikus változás a személyiségben
- új barátok
- lógás az iskolából
- csökkenő tanulmányi eredmények
- beszélgetés vagy viccelődés az öngyilkosságról
- alkohol, drog, dohányzás jelei
- lopás, rendőrségi ügy
Tartsa tiszteletben gyermeke magánéletét! Ahhoz, hogy egészséges fiatal felnőtté váljon, némi teret kell engedni a kamasznak. Tudassa vele, hogy mindenben számíthat magára, de azt is ismertesse, ha bizalmát eljátssza, annak komoly következményei lesznek és szabadsága is könnyen odaveszhet.
B. E.
Utolsó kommentek