Vannak olyan kisgyerekek, akik kezdettől mindent szívesen megesznek és olyanok, akik alapjáraton étvágytalanok és bizony az is megesik, hogy a kisgyerek egyik napról a másikra nem fogadja el az eddig megszokott ízeket. Mi lehet ennek az oka? Hogyan segíthetünk neki?

Válogatás? Vagy mégsem?

A hozzátáplálás kezdetén az első falatokra sokféleképpen reagálnak a babák. Van, amelyik szívesen fogadja az első ételeket, van, aki gyanakvóbb, fanyalog, nem ízlik neki. Mindkét eset normális. Fontos, hogy ne erőltesd, ne siettesd! Az első fél évben nincs valódi válogatás, egyszerűen csak arról van szó, hogy lassan ismerkedik meg a baba az új ízekkel, nincs még rá igazán szüksége. Nem gond, ha nem eszik minden ételt rögtön kétpofára vagy, ha nem fogad el rögtön 2-3 kiskanállal az új ízekből, és az sem probléma, ha csak lenyal egy kicsit a kanálról, aztán nem kéri tovább. Semmi baja nem lesz tőle. Az ösztönei jól működnek. Ameddig neki elég az anyatej vagy a tápszer, addig nem fogad el mást. Ez az átmeneti időszak akár 1 éves korig is tarthat. Sokan azzal trükköznek, hogy pl. cukrot tesznek a főzelékbe, vagy cumisüvegből kezdik el adni a főzelékeket, mert úgy jobban elfogadja a baba, ezzel azonban rossz szokást alakítanak ki.
Ez az időszak nem gyorsvonat, fontosabb a jó ízlés és a helyes étkezési szokások kialakítása, mint hogy hamar elválaszd a babát és mindent megegyen, amit eléteszel.

Miért mehet el hirtelen az étvágya? Néha előfordul, hogy a baba korábban jól evett, de átmenetileg elmegy az étvágya, nem eszik szívesen. Mi lehet ennek az oka?

  • Fogzik és érzékeny az ínye: ilyenkor segíthet, ha evés előtt bekened fogzáskönnyítő géllel az ínyét és utána kínálod meg az étellel,
  • Betegség: ha beteg volt és fájt a torka, vagy éppen bújkál benne a betegség és piros a torka, nehezen tud nyelni a baba, ilyenkor nem szabad erőltetni az evést és előfordulhat, hogy átmenetileg teljesen visszatér a kicsi az anyatejes/tápszeres tápláláshoz,
  • Nincs türelme hozzá: leülteted a székbe, ő ficereg, mocorog, ki akar szabadulni, hisztizik. A szülők ilyenkor nagyon kreatívak szoktak lenni, próbálják elterelni a kicsi figyelmét, szórakoztatják, mesét kapcsolnak neki csak, hogy nyugodtan egyen. Ezzel azonban rossz szokást alakítanak ki és előfordul, hogy a kicsi még óvodáskorban is csak tévé előtt fog majd enni. Jobb megoldás erre (mivel ez többnyire inkább 10-12 hónapos kor után jelentkező probléma), ha nem mi etetjük a kicsit, hanem maga ehet, kézzel felcsipegetve a falatokat. Lehet, hogy így látszólag kevesebbet eszik, de a darabos ételek laktatóbbak és ezzel el is foglalja magát.
    Segíthet az is, ha ő is kap kanalat, tányért, ő is kanalazhat, valamint amikor már stabilan ül, áll és jár, kaphat az etetőszék helyett kis széket, kis asztalt is, mert sok babát egyszerűen csak a lekötözött helyzet zavar az etetőszékben és az, hogy nem mozoghatnak szabadon

1 éves kor után Kezdetben sok baba szívesen fogad mindent, bízik benned, aztán, ahogy egyre önállóbb és akaratosabb lesz, elkezd válogatni, ezen a téren is kipróbálja az akaratát. Ilyenkor segíthet, ha ő választhatja ki, mit szeretne enni (soha ne azt kérdezd tőle: “Mit szeretnél enni ebédre?”, mert ezt még ebben a korban nem tudja eldönteni, jó eséllyel lesz valamilyen finom édesség neve a válasz :), inkább ajánlj fel kétféle választási lehetőséget és ezek közül dönthessen.

Másfél-2 éves korban az értelmi fejlődésben megjelenik a “mi az?”-korszak, ami sok félreértésre adhat okot. A kicsi rámutat dolgokra, mondja a nevüket, ha beszélgettek, gyakran mintegy megerősíti, amit mondasz, azaz ő is kimondja. Ezt tévesen úgy szokták értelmezni a szülők, hogy a kisgyerek szeretné is azt a dolgot, amire rámutatott, ezért elhalmozzák mindenféle ennivalóval, csak azért, mert rámutatott.

 

A cikk folytatása itt olvasható: kismamablog.hu

Vida Ágnes babapszichológus