Anyáink állítják, hogy mi már másfél évesen beszéltünk, sógornőnk azt mondja az ő gyerekei már 1 évesen szavalták az Anyám tyúkját és akkor hogyan lehet, hogy a miénk 2 évesen még nem hajlandó erre? Mikor kéne elkezdeni a kicsinek beszélni, mikorra kell kimondani az első szót, mikor van lemaradva és mit tegyünk, ha egyáltalán nem beszél? Beszéljünk most kicsit bővebben a beszédfejlődésről…
Sehol sincs kötelezően előírva, milyen szótagokat kellene tudnia mondani egy egészséges félévesnek, ami biztos, hogy 6-8 hetesen a babák többsége már gőgicsél, próbálgatja a hangját, ami a sikongatástól a nyekergésig bármi lehet, nem kell tehát feltétlenül tökéletes kiejtésre számítani.
3 hónapos korra a kicsi felfedezi a saját hangját és lelkesen gyakorol. Néhány baba túl sokat “beszél”, akár egész nap játszhat a hangjával, ez is normális, mint ahogyan az is, ha csak néha gügyörészik. Ebben a korban még “nemzetközi” a beszéde, olyan hangzókat is mond, amik az anyanyelvében nem találhatóak meg, tud tehát norvégul és busmanul is gügyögni, ami gyakran egészen izgalmas hanghatásokhoz vezet. 6 hónapos kortól már csak a saját anyanyelvén “beszélget”, azaz csak a környezetében hallott hangzókat használja gügyörészése során (ha több nyelvet hall maga körül, mindegyik hangzóit próbálgatja).
8-9 hónaposan már próbálja utánozni a környezetéből ellesett hangzókat és hangsúlyokat, ilyenkor van egy korszak, amikor hosszasan képes dádádádázni.
1 éves korra már rengeteg mindent megért, de még csak 1-1 szót mond, azt se feltétlenül tisztán. A lányok közül néhányan már hosszabb szavakat is leutánozhatnak (sőt találkoztam olyan 1 évessel, aki a zsip-zsupot énekelte), de ez nagyon ritka. Az átlagos kisgyerekek ebben a korban néhány két szótagos szót használnak csak.
A beszédfejlődés ütemében nagy szerepet játszik a környezet. A gyerekek ugyanis utánzással tanulnak és minél színesebb, gazdagabb a kicsi körül használt nyelv, minél több inger éri, annál hamarabb fog egyre tisztábban beszélni. A sok vers, mese, ének, mondóka segít a kicsinek hamarabb és tisztábban beszélni.
Különösen fiúknál fordul elő, hogy akár 2 éves korukig nem akarnak igazán beszélni, csak 1-1 szót használnak. Főként első gyerekeknél gyakori ez, illetve, ha a gyerek mindig az anyjával kettesben van, nem jár közösségbe, nem találkozik más gyerekekkel. 1-2 éves kor között nagyjából 20-200 szót használnak a gyerekek, sokszor saját neveket adnak a tárgyaknak, cselekvéseknek és felcserélnek szótagokat. Gyakran kérdezik, hogy “Mi ez?”, szinte csak úgy szívják magukba a szavakat, de még nem használják őket rendszeresen, tehát előfordulhat, hogy egy szót egyszer kimond, de aztán jó darabig nem használja.
2-3 éves kor között már tisztábban beszélnek, hosszabb mondatokat is használnak, és szeretik elismételni, amit mondunk nekik, azonban a beszédfejlődés még 4 éves korig igen intenzíven zajlik.
A beszédfejlődés zavarai
Két olyan jelentős probléma van, aminek a jelei a beszédfejlődésben mutatkoznak meg:
- 1) Hallásproblémák esetén a gyerek 3 hónapos korától nem élvezi a saját hangját, éppen ezért a gügyögése megritkul és monotonná válik. Később is felléphetnek hallásproblémák pl. egy fülgyulladás kapcsán, ami abban nyilvánulhat meg, hogy a kicsi nem hallja, vagy csak többedszerre hallja meg, amit mondunk neki.
A cikk folytatása itt olvasható: kismamablog.hu
Vida Ágnes
babapszichológus
Utolsó kommentek