Megfelelő kommunikáció a munkahelyen, az iskolában, a házastársak között, a családban, testvérek között… Néha már olyan érzésünk lehet, hogy mindenki arról beszél, hogyan kell beszélni. Talán úgy érezzük, a csapból is ez folyik. Viszont a tudomány mai állása szerint a jó kapcsolatokban (bármilyen jellegű is az) nagy szerepet játszik a megfelelő, értő kommunikáció a felek között. Nézzük most meg közelebbről, hogyan lesz jó a szülő és gyermek közötti párbeszéd!

Gyakran halljuk, hogy a bizalmas szülő-gyerek kapcsolat kiépítéséhez elengedhetetlen a jó kommunikáció. Az élet és a kapcsolat változásait, a kihívásokat és a problémákat úgy lehet jól venni, ha beszélünk róluk. Arról viszont annál kevesebb szó esik, hogy egész pontosan mik azok a tényezők, amikre érdemes odafigyelni. Az Amerikai Pszichológiai Társaság Segítő Központja (American Psychological Association Help Center) összegyűjtött néhány tippet, amelyekkel próbálnak alapvető pszichológiai fogalmakkal fűszerezett gyakorlati tanácsokat adni a szülőknek. Nézzük tehát, ők mit tartanak a megfelelő szülő-gyerek kommunikáció legfontosabb összetevőinek!

Állj rendelkezésére, légy hozzáférhető!

  • Figyeld meg, mikor beszélget legszívesebben a gyermeked – lefekvéskor, vacsora előtt, utazás közben – és légy számára elérhető ilyenkor! Ez nem azt jelenti, hogy ki kell kapcsolnod a telefonod, vagy minden mást el kell felejtened. Csak annyit, hogy ha szeretne beszélgetni, akkor legyen rá lehetősége.
  • Kezdeményezz beszélgetést! Ebből tudni fogja, hogy érdekel, mi történik vele. Egy kérdés helyett szerencsésebb egy gondolat megosztásával kezdened. Így lehetőséget adsz neki arra, hogy kifejtse a véleményét. Tovább tart a beszélgetés és több mindent megtudhatsz róla. Ahelyett tehát, hogy azt kérdeznéd: „El szeretnél menni hétvégén strandra?”, inkább azt mondd: „Azon gondolkodtam, hétvégén elmehetnénk valahová.”
  • Szoríts időt minden héten egy-egy közös programra mindegyik gyerekkel! Ilyenkor csak ketten legyetek, és lehetőleg ne időzíts mást erre az időpontra!
  • Ismerd meg azokat a dolgokat, amik érdeklik (kedvenc előadói vagy időtöltései), és mutasd ki érdeklődésedet irántuk!

Add a tudtára, hogy valóban figyelsz rá!

  • Amikor a gyermeked a kétségeiről beszél, hagyd abba, amit csinálsz és figyelj rá!
  • Fejezd ki érdeklődésed a témája iránt anélkül, hogy tolakodó lennél!
  • Hallgasd meg a véleményét! Akkor is, ha neked nehéz azt hallani.
  • Mielőtt válaszolnál, hallgasd végig a nézőpontját!
  • Foglald össze vagy ismételd el, amit mondott! Ebből fogja tudni, hogy érted, amiről beszél. Valamint az is kiderülhet, hogy nem pontosan úgy értettél valamit, mint ahogy ő szánta.

 

A cikk folytatása itt olvasható: mindset.co.hu