A családalapítás minden ember életében nagy feladat függetlenül attól, hogy mennyire vágyik rá. Legtöbbször ennek egzisztenciális és orvosi feltételeiről hallhatunk, de ugyanilyen fontos az egészséges család kialakulásában a pszichológiai érettség.

Új család születik

A család fogalma sokat változott az elmúlt évszázadban. A korábbi több generációs családot, amiben nagyszülők, szülők és gyermekek éltek együtt, felváltotta a nukleáris család, amiben két generáció, szülők és gyermekeik élnek együtt. Egy család létrejöttéhez tehát szükség van a gyermekre is, vagyis mondhatjuk azt, hogy az első gyermek születésével egy új család is születik. Ez, a pár tagjainak több szempontból is nagy horderejű változásokat jelent. A legszembetűnőbb, hogy az új jövevény figyelmet és törődést igényel, gondozni és ápolni kell őt, amiben minden friss szülőnek gyakorlatot kell szereznie.

Kevésbé szembeszökő, de legalább ugyanilyen fontos átalakulások mennek végbe a család szerkezetében. A felnőtteknek meg kell tanulniuk a korábbi férfi és női szerepeik mellé illeszteni a szülői, vagyis az anyai és apai szerepeket, ezeket úgy egyeztetve össze, hogy se egyik, se másik ne csorbuljon. Ez igen nehéz feladat, aminek buktatóiról a család- és párterapeuták hosszasan mesélhetnének. Azonban mint minden nehéz feladatra, erre is fel lehet készülni, ha nem csupán a családalapítás anyagi kihívásaival és a gyermekszülés orvosi feltételeivel nézünk szembe, hanem elfogadjuk, hogy a családalapításhoz egyéni és ebből fakadó párkapcsolati kiegyensúlyozottság is szükséges.

 

A cikk folytatása itt olvasható: babaszoba.hu