A családi szokások, hagyományok tükrözik a család érték-és normarendszerét. Meghatározzák a családon belüli szerepeket és viszonyokat. Régen a hagyományok segítettek az eligazodásban: életkort jelezték a ruhadarabok. Meghatározták, hogy a család hogyan kapcsolódjon a kulturális és vallási hagyományokhoz (Feltámadás ünnepe, locsolás, piros tojás hagyománya). A családi hagyományok írják a születésnapok, névnapok, nyaralások forgatókönyveit, kellékeit, formáját, tartalmát. A szeretet és érzelmek kifejezése is hagyomány útján öröklődik. A szeretet, megbecsülést több módon lehet kifejezni:

  • tárgyi, anyagi (ajándék) formájában
  • együtt töltött idő, a figyelem minősége a mérvadó
  • érintések gyakoriságával fejezik ki ragaszkodásukat

Érdemes feltérképezni mindenkinél, melyik területet igényli a szeretet kifejezésénél. Sok félreértést és nehézséget előzhetünk így meg.

Fontosak a mindennapjaink rituáléi, rutinja (étkezések, fürdetések, lefektetések rendje). A családi hagyományokat tovább adva az összetartozást erősítik. Szabályozottságuk, szertartásosságuk, folytonosságuk, kiszámíthatóságuk, tervezhetőségük biztonságot, stabilitást ad. Ezzel védett terepet biztosít az érzelmek kinyilvánításának.

 „Ilyenkor mindannyian együtt vagyunk, közösen játszunk, eszünk, beszélgetünk. A konfliktusok ilyenkor elsimulnak, lehetőség van a megbocsájtásra is.”

                                                                                                                        (B.E.)