A bántalmazó dinamika egy családban sajnos nem is olyan ritka, mint azt elsőre gondolnánk. Ráadásul többféle formában is átélhetjük. Román Boglárka pszichológus, pár-és családterapeuta segít nekünk felismerni a bántalmazás különböző módozatait a párkapcsolatban.
Maga a bántalmazó dinamika hasonló módon kel életre, ahogy egy hatalmas tűz is kezdődik. Először csak egy kicsi láng keletkezik, amit talán észre sem veszünk, de ha nem figyelünk rá és nem oltjuk el, futótűzként kezd terjedni és akkor már nagyon nehezen érhető utol. Az első időszakban sokszor még a bántalmazott fél sem veszi észre, milyen típusú kapcsolatba csúszott bele.
Mit nevezünk bántalmazó dinamikának?
„A bántalmazó dinamikában mindig sérülnek a határaink – mondja Román Boglárka pszichológus, pár-és családterapeuta. -A szabadságunk, a döntésjogunk, az autonómiánk és legtöbb esetben a méltóságunk is. A kapcsolatban ilyen esetben a bántalmazott sérülékeny pontjain át az önbecsülésének és az önértékelésének a megkérdőjelezése és leépítése zajlik. A viszonyrendszer alapja mindig a függés és a birtoklás, nem pedig a szabadság.Jellemző rá, hogy az egyik fél nézete alanyi jogon jár, míg a másik fél nézetének érvényesüléséért küzdeni kell.Egy szempontrendszer létezik, ez kerül érvényre: passzív vagy aktív módon.Passzívan úgy, hogy a bántalmazó láthatatlanná teszi a másik felet, aktívan pedig akár verbális vagy fizikai erőszakhoz, szexuális vagy gazdasági kizsigereléshez is folyamodhat az érintett.”
Elveszett valóság
Sokat hallhatjuk a „gaslighting” kifejezést is a bántalmazó dinamika kapcsán, amely tulajdonképpen a pszichológiai manipuláció egyik formája.Az elnevezés Patrick Hamilton 1938-as Gázláng című színdarabjából ered. A darabban egy férfi olyan szinten félrevezeti a feleségét, hogy a nő a végén már maga sem tudja, mi a valóság. „Az elnyomó ilyen esetben azzal ellensúlyozza a saját instabilitását, hogy teljesen aláássa a másik önbecsülését, az önmagába vetett hitét és végül a teljes valóságát megkérdőjelezi” – magyarázza Román Boglárka. – Ezzel természetesen teljes kontrollt tud gyakorolni a másikon. Mindez az érzelmi bántalmazás egyik formája.A bántalmazásnak azonban sajnos még számtalan ilyen és ehhez hasonló módozata létezik.”
A félelmeink mentén
„Beszélhetünk gazdasági, szexuális, érzelmi és fizikai bántalmazásról, melyek együttesen, de akár külön-külön is jelen lehetnek a kapcsolatban– magyarázza a szakértő. -Érdemes figyelni arra, ha valaki bántani akar, a félelmeink mentén fogja ezt megtenni. A sebezhetőségünk mentén követelőzik, büntet, zsarol vagy fenyeget.”
Gazdasági bántalmazásról beszélünk, ha az egyik fél nem engedi, hogy a másik félnek önálló jövedelemszerzési lehetősége legyen, vagy ha van is pénzforrása, megfosztja tőle. Minden kiadást, amire a másik pénzt kér, megkérdőjelez, elszámoltat, vagy egyszerűen csak nem ad neki. A gazdasági bántalmazás erős dominanciabeli különbségeket szül, amely a gazdaságilag bántalmazottban erős függést és szégyenérzetet alakít ki.
Szexuális bántalmazás során a szexuális igényeinket nem veszik figyelembe, a másik fél akarata ellenére történik a simogatás, a szexuális tevékenység és az aktus. A bántalmazó pornográfia nézésére, esetleg egy külső szexuális viszony fenntartására, harmadik fél bevonására kényszeríthet, de kezelhet szexuális tárgyként is. Legsúlyosabb esete a szexuális erőszak.
Az érzelmi bántalmazás gyűjtőfogalom a szóbeli és lelki bántalmazásra, a másik sebezhetőségét és félelmeit felhasználó sértésekre, a megalázás eszközeire, a gúnyos megjegyzésekre, a csúfolásra, a lekezelésre, az önbizalmat és önbecsülést célzó kritikus észrevételekre,az érzelmi zsarolásra, a hibáztatásra, a bűnbak képzésre, a manipulációra, az elszigetelésre, a figyelem hiányára, az elhanyagolásra, a kontroll gyakorlásra, a birtoklásra, a fenyegetésre, a zaklatásra, az üvöltözésre, a káromkodásra.
Testi bántalmazással találkozunk a tárgyak dobálásakor, ellökéskor, megszorításkor, ütéskor, fojtogatáskor, rúgáskor, pofozáskor, fegyverrel való fenyegetéskor. Érzelmi bántalmazás létezik testi bántalmazás nélkül,a testi bántalmazás azonban együtt jár az érzelmi bántalmazással.
Ha már a gyerek is érintett
Amikor már nemcsak a párkapcsolatban, a családban is jelen van a bántalmazás, fontos, hogy a gyermek érdekeit is szem előtt tartsuk. „A bántalmazó dinamika a gyerekekre traumaként hat, befolyásolja a fejlődésüket – mondja Román Boglárka. –A súlyos stressz károsan hat a fizikai, lelki és társas fejlődésre. A gyerekeknél poszttraumás zavarok, testi problémák, a stressz okozta tanulási és teljesítményzavarok fordulhatnak elő. Ahol a szülők közt erőszak van, a gyerekek is sérülnek, még abban az esetben is, ha őket nem éri közvetlen bántalmazás.Az erőszak célpontjától elvárhatják kívülről – család, barátok-, hogy a gyerekek érdekében maradjon a partnere mellett, a gyerekek érdeke azonban az érzelmi és fizikai biztonság, amely egy bántalmazó párkapcsolati dinamikában nincs jelen. Mindannyiunknak joga van az erőszakmentes élethez.Erőszak tanújának lenni ugyanolyan romboló hatású lehet, mint közvetlenül elszenvedni.” A pszichológus azt tanácsolja, amennyiben ilyen helyzetben vagyunk, mindenképpen kérjünk szakértői segítséget. És ne felejtsük, a Gyermekláncfű Anyaotthon Alapítvány kapuja ez esetben is nyitva áll.
Dóczy Júlia, újságíró a Gyermekláncfű Anyaotthon Alapítvány Blog szerzője
Ha kérdésed lenne vagy segítségre van szükséged keress bizalommal minket!
Elérhetőségeink
+36 30 656 3997
Messengeren | Emailen
Utolsó kommentek