Az élete első éveiben a gyermekek számára a mozgás az egyik legalapvetőbb inger, a világ és az én felfedezésének alapvető eleme, a megfelelő mozgásfejlődés pedig az idegrendszer fejlődése szempontjából is kiemelt fontosságú. A játszótéri játékok közül sok olyan mozgásra ad lehetőséget a gyerekek számára, melyet otthon nem feltétlenül könnyű megteremteni.

Itt jönnek képbe a játszóterek. Az ott lévő játékok ugyanis fejlesztik az önfeledt és szabad játékot, mozgósítják a mozgáskoordinációt és az ügyességet, a többi gyerek társasága pedig nagyban előmozdítja a szociális érettséget. Lehet, hogy utódunk itt szembesül először a társas érintkezés olyan szabályaival, mint hogy hogyan illik elkérni más játékát, hogyan kell másokkal együttműködni és osztozkodni, vagy, hogy a csúszdán bizony ki kell várni a sorunkat.

A homokozóban való játék során fejlődik a kreativitás, az asszociációs készség; a lapát és a formák használata pedig a manipulálás, a finom mozgás, a szem-kéz koordináció területén jelent fejlődési lehetőséget. A homok ráadásul különleges anyag, újfajta anyagminőség a kicsik számára, ami nem csak izgalmas élményt jelent, de a homokozás során az egyik legalapvetőbb észlelési forma, a tapintás is fejlődik. A homokozó a legkreatívabb helyszíne a játszótérnek. A homokban lehet a legszabadabban alkotni és rombolni. Ha még fagyit vagy sütit is készít, esetleg feldíszíti, megnyugodhatunk, hogy az érzelmi fejlődése is jól halad. Nagyon bíztató, ha akár órákig tesz-vesz, alkot a homokban. Ha már kisgyerekként is el tud mélyülni, az iskolában csak előnyére válik majd.

Sok gyerek az egész napi bezártság, kötöttség után csak futkározni akar. A jó játszótéren ezt is megteheti, de akár a park is elég hozzá. Futás közben fejlődik a mozgáskoordináció, a ritmusérzék, az izmok és a tüdő. A kicsikbe genetikailag kódolva van a futkározás, szinte "kényszeresen" futniuk kell: az agyi idegpályák összekötését segíti elő.

A legtöbb játszótéri eszköz, mint például a forgó-lengő játékok, a hinta vagy a mászókák, de még a csúszda használata is hozzájárul az egyensúlyérzék fejlődéséhez.

A mászást gyakoroltató játékok, a mászókák és mászó tornyok az izomerősítés, az erőnlét szempontjából jelentenek hasznot a gyermekek fejlődése során.

A játszótér a szülők fejlődésének is elengedhetetlen színtere. A szülők is hasznos társaságot találhatnak maguknak: partnert aktuális problémáik megvitatásához.

Ugyanakkor a játszótéren a szülő is tanul: megismeri gyermekét, megtanulja, hogy hol az a pont, ahol már muszáj közbeavatkoznia, amikor a gyereke másban készül kárt tenni éppen. Megtanulja azt is, hogy minden ez előtt zajló esemény számára az idegek harca, amelyet ugrásra készen bár, de tétlenül néz végig, hagyni kell a gyerekeket eljutni odáig, hogy kontrolláltan, de maguk között tanulják meg lerendezni a konfliktusokat.