A legtöbben azt hiszik, a beszélgetés csak a nyelvi készségek fejlesztésére jó, pedig valójában többféle képességet is fejleszt, ha sokat beszélgetsz a gyermekeddel.

Íme:

1. Megnyugtatja a babát Az ismerős hang megnyugtatja az újszülöttet, hiszen anya hangját sokat hallotta már akkor is, amikor odabent volt a pocakban.

2. Segít megérteni a világ történéseit Már az 1-2 hetes baba képes a beszéd hangjait egyes cselekvésekhez társítani, 3 hónapos korra pedig az élet számos területén képes felismerni a beszéd és a cselekvések közti összefüggéseket. Egy kísérletben 3 hónapos babákat figyeltek meg etetési időben. A babák általában már nagyon nyugtalanok, ha éhesek, azonban azokban a családokban, ahol az anyuka ilyenkor beszélt a babához, amíg előkészült az etetéshez, nyugodtabban várt a baba, mint ott, ahol nem beszélgetett a babával az anyuka, amíg készülődött.

3. Beindítja az első reakciókat a világra Hamarabb jön el az első mosoly azoknál a babáknál, akikkel sokat beszélgettek, mert a beszélgetés válaszra ösztönzi a babát.

4. Nevel A hanglejtésed, a beszédtempód és a hangerőd sokat tanít a babának a világról is: mi veszélyes, mi érdekes, mivel értesz egyet és mitől szeretnéd megóvni őt.

5. Fejleszti a szociális készségeket Már a néhány hetes baba kifigyeli a párbeszédek ritmusát, azt, hogy az egyik beszél, a másik válaszol és 3-4 hónapos korra már maga is válaszolni próbál a beszédedre a maga módján.

6. Fejleszti az érzelmi intelligenciát Azzal, hogy megnevezünk érzelmeket, a mimikánkkal és a gesztusainkkal kifejezzük őket, a gyermekünk megtanulja, mit jelent az, hogy szomorú, vidám, megijedt, fél, haragszik stb.
Mondjunk a gyermekünknek minél több és változatosabb érzelmet kifejező szót! Ez sokat segít abban, hogy a saját érzelmeire is képes legyen szavakat találni és feldolgozni azokat.

A cikk folytatása itt olvasható: kismamablog.hu

Vida Ágnes babapszichológus