Minden gyermeknek lehetnek rossz napjai, ahogyan nekünk felnőtteknek is vannak, azonban nem mindegy hogyan kezeljük azokat. Már gyermekkorban meg kell tanulni, hogyan reagáljunk egy-egy számunkra nem tetsző szituációra, hogyan kezeljük a kellemetlen helyzeteket. 

Sokan ismerik már az iskolai bántalmazás fogalmát, legyen ez akár lelki, akár fizikai jellegű. Sajnos napjainkban egyre elterjedtebb a gyermekek közti erőszak, ennek megoldására pedig sokszor a pedagógusok is képtelenek. Sajnos saját tapasztalatunk is van e téren, ezért számunkra nagyon fontos a probléma feltárása, és annak megoldásainak lehetőségei. Mert egy gyermeknek  sem szabadna tűrni a heteken, hónapokon, akár éveken át tartó piszkálódást, fizikai bántalmazást, megaláztatást, kiközösítést.

 

Mit is nevezünk iskolai bántalmazásnak?

 

3 fontos ismertetőjele van a bullying vagy más néven iskolai bántalmazásnak.

1. Rendszeresség

Heteken, hónapokon vagy akár éveken át tartó folyamatos bántalmazásról beszélünk. Az "áldozat" folyamatos verbális és fizikai fenyegetettségnek van kitéve. 

2. Egyenlőtlen erőviszonyok

Az erőfölényt nem feltétlenül kell csak a fizikai értelemben venni, hanem ez a hatalmi fölény adódhat akár a nagyobb népszerűségből, a több támogató "barát" meglétéből is. Sokszor a gyermekek inkább a bántalmazó fél pártját fogják egy számonkérés során, tartva a következményektől, a bántalmazó általi megaláztatástól. 

3. Szándékosság

És ez itt a lényeg. A bántalmazott gyermeket nem valamilyen korábbi előzmény, vagy cselekedete miatt bántják, hanem szándékos személye elleni lejáratás, bántás folyik. 

Rengeteg szakirodalom született már a témában, amiket érdemes átolvasni ha hasonló helyzetben vagyunk gyermekünkkel. Akkor is érdemes erről a gyermekkel beszélgetni, ha őt közvetlenül nem érinti a probléma, de szemtanúja a hasonló bántalmazásoknak. 

 

A cikk folytatása itt olvasható: neveloanyu.blog.hu