Bántalmaz a férjem! Váljak, vagy ne váljak?

Bántalmazó házasságban élő, gyermeket (vagy több gyermeket) nevelő anyák legnagyobb és leggyakoribb dilemmája az, hogy kilépjenek-e a házasságukból. Ha saját maguk szempontjából azonnali igent is mondanának, akkor is gyakran megakad a gondolatmenetük, és az elhatározásuk gyengül, amikor azt a kérdést teszik fel, hogy vajon mi jó a gyereknek?

Ha elvált, egyedül élő szülő gyerekeként nő fel, vagy egész, teljes családban, ahol van egy bántalmazó apa? Elvált szülő gyerekeként felnőni valóban nem ideális, de ez a változat elsülhet egész jól is, ami a gyerek szempontjából azt jelenti, hogy vannak ugyan nehézségek, de a gyerek nem sérül érzelmileg, nem torzul a személyisége, egészséges fejlődésének nincsenek akadályai. Bántalmazó szülő mellett felnőve viszont a káros hatások elkerülhetetlenek, még akkor is, ha a bántalmazó csak a másik házasfelet bántja, a gyereket, gyerekeket nem, sőt akkor is, ha a szülők illúziója szerint a gyerek erről nem is tud. Az olyan kijelentések, hogy „a gyerek nem sérül, mert a bántalmazó pl. „csak” az anyát bántalmazza”, vagy „nem sérül, mert nem tud róla” eleve falsak, mert (1.) a család egy rendszerként működik, ha az egyik családtagok bármilyen hatás éri, az kihatással van az összes többi tagra is, főleg ha az anyáról van szó, és főleg ha bántalmazásról.

bántalmazás erőszak család egység érzések

Ha egy családtag az anyát bántalmazza, vele együtt a gyereket, gyerekeket is bántalmazza. (2.) Nincs olyan feszültség a családon belül, amit a gyerek a szuper érzékeny receptoraival ne érzékelne.A bántalmazás olyan erős feszültséget, olyan érezhető, szemmel látható hangulat- és viselkedésváltozásokat okoz a szülőknél, főleg az anyánál, hogy ezeket lehetetlen eltitkolni a gyerekek előtt. Ráadásul a gyerek nem érti, hogy anya miért feszült, miért ideges, miért szomorú, és a legtöbb gyerek magára veszi a terheket, azt gondolja, azt hiszi, hogy ő az oka anya szomorúságának. Ez teljesen felesleges és káros belső vívódáshoz, bűntudathoz és lelkiismeret furdaláshoz vezet. A válasz tehát egyértelmű: szinte minden megoldás jobb annál, mint gyerekkel együtt benne maradni egy bántalmazó házasságban!  A döntést megnehezítik, hogy a bántalmazó apák túlságosan is jól tudják, hogy a gyermekek az anyák gyenge pontjai, hogy a gyerek érdekeire hivatkozva lehet őket a legjobban manipulálni. Ezért nagyon gyakran elhangzik az a mondat, hogy a „gyerek miatt ne váljunk el”. Ez egy manipulatív mondat, a gyerek érdekivel ellentétes, és egyedül a bántalmazó apa előnyeit szolgálja. Egyedül az ő érdeke, hogy fennmaradjon a bántalmazó család, hiszen ez az ő kényelmes közege, ahol kiteljesítheti személyiségét, mindenki más – és főleg a gyerekek szempontjából – káros. Az alábbi – interaktívan is használható – összefoglalás segít Önnek megérteni, hogy hogyan és milyen mélyen hat gyermekére a bántalmazó családi közeg, és segít felmérni azt, hogy milyen károsodások érhetik gyermekét. Sőt, azt is jobban meg fogja érteni, hogy a bántalmazó apa milyen manipulatív műveletekben használja fel a gyermekeiket. Ha átolvassa az alábbi leírást, kiegészíti saját példákkal, akkor tisztábban fog látni élete nagy döntésében: lépjek-e ki a bántalmazó házasságomból? Vagy higgyem el, hogy a gyerek érdekeire hivatkozva tűrnöm kell?

Milyen hatással van a gyermekekre, ha bántalmazó családi közegben nőnek fel?

Ha bántalmazó kapcsolat alakul ki a szülők között, az minden esetben, kivétel nélkül kihatással van a bántalmazó közegben felnövő gyermekek jelenére és jövőjére is. Hiába gondolja azt a bántalmazott fél - az esetek többségében az anya -, hogy képes megvédeni a gyermekét/gyermekeit a rossz vagy bántalmazó házasság hatásaitól - pl. azzal, hogy vigyáz arra, hogy a gyerek ne lássa, ne hallja a veszekedéseket, lehetőleg ne vegye észre, hogy apa és anya között feszültség van, vagy ha pl. elhanyagoló apa mellett, azt hangsúlyozza a gyerekeknek, hogy a férj igenis nagyon jó apa - ez csak fájdalmas illúzió marad, mert a család egy rendszerként működik, amiben minden egyes tag, és a tagok közötti minden egyes viszonyulás, interakció és kapcsolat kihatással van a többi tag rendszeren belüli pozíciójára, közérzetére, fejlődésére. Rosszul működő vagy bántalmazó közegben felnövekvő gyerekek – a családrendszer részeként - nem lehetnek mentesek a negatív hatásoktól.

 

A cikk folytatása itt olvasható: pszichologuskereso.hu