A gyerekek még olyan kincseket és titkokat ismernek, amelyeket felnőtt korunkra sokszor elfelejtünk. Álmokra, vágyakra, fantáziára és csodákra minden embernek szüksége van! Rohanó világunkban sokszor a gyerekekre is akkora terhet helyezünk, hogy néha már ők maguk sem lehetnek gyerekek. Szüksége van a világnak még több felnőttre? Ha azt gondoljunk, hogy elegen vagyunk az óriások birodalmában, akkor ahelyett, hogy a gyerekekből csinálunk felnőtteket, tanuljunk meg mi is újra gyereknek lenni.

tanítás képzelet pedagógia

Néhány évvel ezelőtt pedagógusként egy óvodai gyakorlaton vettem részt. Az ott töltött hetek varázslatosak voltak. Emlékszem, amikor először léptem be a csoportszoba ajtaján, egyből odajött hozzám 2 vagy 3 gyermek, azzal a kérdéssel „Hát Te meg ki vagy? Jöttél hozzánk játszani?” Nem az érdekelte őket, hogy honnan jöttem, milyen vagyok,  milyen jó és rossz tulajdonságaim vannak. Egyszerűen elfogadtak.  Ezek után már csak annyit hallottam egész nap, hogy „Anita néni ezt nézd, azt nézd…”. Én pedig csak fogtam a kezüket, és hagytam, hogy vezessenek a saját kis birodalmukban.

Az egyik legizgalmasabb tulajdonság számomra a kimeríthetetlen gyermeki kíváncsiság. Tudom, szülőként fárasztó lehet a 100. miért-kérdésre válaszolni, miért ilyen a villamos, hogyan működik, miért pont sárga, mit csinál a vezető. Ilyenkor mindig gondoljunk arra, hogy őket még igazán érdekli a világ, és igyekezzünk ezt a kíváncsiságot megtartani felnőtt korukra is.

 

A cikk folytatása itt olvasható: gyermeklelkivilag.hu