Van az az élethelyzet, amikor a babavárás nem öröm, hanem megoldhatatlannak tűnő probléma. Azoknak szeretnénk segíteni, akik nem tudják, vagy nem akarják megtartani a babát. Ez egy nehéz helyzet és a következő lehetőségek közül választhatnak:
- Abortusz
A terhesség megszakítását csak az anya kérheti, az apának nincs beleszólása. Ha 14 év alatti az várandós, akkor csak a szülők kérhetik. Ha a várandós 14-18 év közötti akkor a szülöknek is bele kell egyezniük.
A következő okokat veszik figyelembe: az anya illetve a leendő gyermek egészségügyi állapotát, ha a gyermek bűncselekményben fogant, ha az anyának súlyos válsághelyzetet okoz a terhesség.
Először nőgyógyászhoz kell menni, aki diagnosztizálja a terhességet. A Családvédelmi Szolgálatnál kétszer meg kell jelenni tanácsadáson. Kórházban, műtéti úton végzik el a megszakítást a terhesség 12. hetéig. Díja: 29710Ft, mely szociális alapon részben vagy teljesen elengedhető. Ha az anya 18 évnél fiatalabb, a terhesség 18. hetéig, a magzat rendellenessége esetén a 20. hétig engedélyezett a beavatkozás. Ha a 12. hét után derül ki a terhesség, akkor nem kérhető az abortusz.
Következmények:
A gyermek életét veszti. Az anya számára a terhesség gyors véget ér és nem kell a környezetet beavatni. Okozhat egészségügyi problémákat, fájdalmat, bánatot. Visszafordíthatatlan folyamat. Ausztriában, magyaroknak is elérhető gyógyszeres abortusz 160000Ft-ért, mely kevesebb szövődménnyel járhat.
- Örökbefogadás
Az örökbefogadásnál, ha nincs 18 éves az anyuka, akkor a szülőknek is bele kell egyezniük. Ha férjnél van, akkor a férjnek is bele kell egyeznie, akkor is, ha nem ő az apa. Ha az örökbefogadás mellett döntött, akkor is a baba 6 hetes koráig visszavonható, de a gyermeket csak gyámhivatali vizsgálat után kaphatja vissza.
Nyílt örökbefogadás: megismerheti az örökbefogadó családot.
Titkos örökbefogadás: Bármelyik Gyámhivatalban megtehető a nyiltkozat, utána semmilyen tájékoztatás nincs.
Inkubátorba helyezés: egyedül megszülni a gyereket nagyon kockázatos.
Következmények: A kismama számára az örökbeadás ingyenes, nem lehet érte pénzt elfogadni. A gyermek életben marad és szerető családba kerül. Az anya számára következő 9 hónap nehézségei és szépségei várnak, melyet fel kell vállalnia a környezetében. Majd végigcsinálni a szülést és odaadni a megszületett gyermeket. Bánat, fájdalom.
- Állami gondozás
Ha állami gondozásba adja a gyermeket, többségében nevelőszülőknél helyezik el, de gyermekotthonban is maradhatnak. Jogilag az anyja marad a gyermeknek és megszabott rend szerint látogathatja a gyermeket. Ha a körülményeit a gyámhivatal rendezettnek látja és szeretné visszakapni a gyermeket, erre esély lehet. Ha a gyermeket nem látogatja hosszabb ideig, örökbefogadhatóvá vállhat.
Következmények: A gyermek számára egy bizonytalan helyzet. A gyermek után járó juttatásokat nem kapja az anya és jövedelmétől függően gondozási díjat vonnak le.
- Felnevelni a gyermeket
Akkor érdemes ezt választani, ha az anya nagyon ragaszkodik a gyermekhez és talál segítséget a környezetében.
Következmények: A gyermek az anyukája mellett maradhat. A gyermek után járó juttatásokat felveheti: (családi pótlék:12200Ft-25900Ft és 25650Ft gyes, vagy ha bejelentett jövedelme volt, akkor több.)
- Anyaotthonok, átmeneti otthonok
Ha a lakhatás okoz gondot, kérhető olyan elhelyezés, ahol az első időszakban a gyermekkel tud élni az anya. Általában fél vagy egy évig lehet maradni, mely esetleg fél évvel hosszabbítható.
Következmények: A gyermek és az anya együttmaradhat. Térítési díjat kell fizetni és az önéllátást meg kell oldani. A házirendet szigorúan be kell tartani.
Bármely lehetőségről kérjen további segítséget:
Védőnő
Családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok
Országos Kríziskezelő és Információs telefonszolgálat
Tel.: 06-80-20-55-20
B. E.
Utolsó kommentek