Régen eleven, rossz, kezelhetetlen gyerekeknek bélyegezték azokat, akik nem úgy viselkednek, ahogy a környezetük elvárja tőlük. Manapság kapnak egy diagnózist: viselkedészavaros, hiperaktív, ADHD-s. De mi van akkor, ha a viselkedés csak egy tünete egy mélyebb folyamatnak? És vajon mit üzennek nekünk, szülőknek ezek a tünetek?
Verekszik a gyerek, agresszív, nem bír egy helyben ülni, túlmozgásos, kezelhetetlen… Szülőként nehéz mindezzel szembesülni. Gyakran megijedünk, és szakemberhez, nevelési tanácsadóhoz fordulunk. Baj van a gyerekkel, tehát meg kell „javítani” – talán ez az első reakciónk a kétségbeejtőnek tűnő helyzetre. Az alapproblémára így rárakódik még egy probléma – az, hogy beteg a gyerek, eltér attól, amit normálisnak mond a közmegegyezés. Bár a diagnózis sok esetben jó és fontos, nem biztos, hogy ennek kell az első lépésnek lennie.
A gyerek mindig reagál valamire
A kicsik viselkedése minden esetben egy reakció a külvilág ingereire. „A kisgyerekek még nagyon nyitottak, meg akarnak felelni a környezetüknek, a családjuknak, a szüleiknek. Rá vannak hangolódva arra, ami körülöttük zajlik, és tökéletesen idomulnak ehhez. A viselkedésük is csak egy tünet, egy reakció egy őket ért hatásra. Alapvetően kétféleképpen reagálhatnak egy negatív hatásra: túlműködéssel – ilyen például az agresszió vagy a figyelemzavar, hiperaktivitás – és alulműködéssel – passzivitással, visszahúzódással, testi tünetekkel” – magyarázza Pataki Beáta, aki terapeutaként, szomatodráma szakemberként gyermekekkel is foglalkozik. Szerinte a diagnózis mögött ott van az feltételezés is, hogy a gyerekkel valami baj van, és nem biztos, hogy jót tesz akár a szülőnek, akár a gyereknek, ha ez a kiindulópont. „Ha például agresszíven viselkedik egy gyerek, és azt az üzenetet kapja, hogy ő rossz, elkezdheti tudatosan visszatartani magát, és elfojthatja a dühét, az agresszióját. Ez oda is vezethet, hogy a saját testében fejeződik ki az agresszivitása, és valamilyen krónikus betegség alakul ki nála: esetleg asztma, cukorbetegség, krónikus migrén. Az az energia, ami felgyülemlik benne, nem a külvilág ellen, hanem a saját teste ellen fordul” – teszi hozzá szakértőnk.
A cikk folytatása itt olvasható: gyogyitopillanatok.hu
Utolsó kommentek